Piątek, 4 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Dziecko a kariera - ilustracja do tekstu

Dziecko, czy kariera? Jak zmienia się nasz stosunek do pracy?

Kiedy myślimy dziecko i kariera – często pojawiają się przeciwstawne obrazy – dziecko zamiast kariery – poświęcenie, dziecko i kariera – perfekcjonizm. Czy można inaczej? Na pewno warto spróbować.

Lubimy wyznaczać sobie cele, uwielbiamy je realizować i chwalić się tym, co osiągnęliśmy. Czasami w naszym życiu wydarza się coś (na przykład macierzyństwo), co zupełnie zmienia naszą perspektywę, pewne możliwości zamyka, inne otwiera, a na pewno prowadzi do trudnej zmiany

Czy znasz to z własnego doświadczenia?

Zwykle - mniej lub bardziej dokładnie - wiemy, czego chcemy od życia, zwłaszcza w sferze zawodowej. Wiemy, co chcemy robić, ile zarabiać, jak szybko awansować, w jakim kierunku się rozwijać. Główną osią naszego działania jest szczegółowy plan, a najważniejszym kryterium skuteczność. Cel za celem, podążamy małymi krokami, osiągamy kolejne, zaplanowane etapy.

Po pojawieniu się dziecka z nostalgią wspominamy ten czas hiperaktywności, pewności siebie, zaangażowania, jasnych priorytetów i poczucia mocy, wynikającego  z realizacji planu, ale wtedy nasze życie wygląda już inaczej.  Zmiana nazywa się „Dziecko”. Razem z nim pojawia się w życiu nowa jakość. Teraz nie zawsze wszystko ma cel, nie wszystko jest na 100 procent -  i - mamy do tego prawo.

Co się zmienia, jak się zmienia?

W sumie, zwykle przewidujemy, że nasze jakoś życie się zmieni, ale nie zawsze jesteśmy przygotowane/przygotowani na to, że zmieni się także nasze podejście do życia. Cel sam w sobie staje się mniej ważny –  i jego realizacja też. Zaczynamy cieszyć się chwilą i wszystkie te momenty, które do niczego nie prowadzą, a które gromadzimy w pamięci są jak małe skarby. Czasem marzymy, o tym jak to  będzie, czasem planujemy. Jednak ze świadomością, że to, co będzie dalej nie zawsze od nas zależy. Oczywiście, wyznaczamy sobie cele, realizujemy plany – jednako wiele bardziej cieszymy się tym, co jest tu i teraz.

Autor: Dorota Górecka

 

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej