Piątek, 4 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Jak być szczęśliwym? Co to znaczy być szczęśliwym?

Pojęcie szczęścia w języku potocznym ma bardzo szerokie rozumienie. W dodatku, zdecydowanie częściej mówimy o braku szczęścia lub poczuciu nieszczęścia, niż o tym, że jesteśmy szczęśliwi.

Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR

Czym jest szczęście?

Definicja szczęścia tłumaczy, że jest to emocja pozytywna spowodowana doświadczeniami, które oceniamy jako pozytywne. Tymczasem jest to stan na tyle subiektywny w życiu każdego z nas, iż prawie niemożliwy do zdefiniowania. Któż z nas nie nazwał szczęściem spotkania ukochanej osoby, narodzin potomka, wspaniałej podróży, pozytywnego wyzdrowienia, kupna domu czy adopcji wymarzonego zwierzaka. 

Pula wydarzeń prowadzących do szczęścia jest zatem nieskończona. W dodatku, im rzadziej odczuwamy ów stan, tym bardziej potrafimy się nim cieszyć. Jak powiedział J.B. Shaw: „Szczęście przez całe życie – nikt by tego nie mógł znieść, to byłoby piekło na ziemi!”.
Jak być szczęśliwym?
Dążenie do szczęścia bywa równie skomplikowane jak jego odczuwanie. I nie do końca wiadomo od czego tak naprawdę zależy…

Osobowość?

Już Hipokrates podzielił ludzi na 4 podstawowe typy osobowości: flegmatyk, melancholik, sangwinik i choleryk. Najbardziej optymistyczny jest sangwinik – czyli wesoły i spontaniczny. Ma ogromne poczucie humoru, żyje chwilą, nie rozpamiętuje przeszłości ani nie zadręcza się przyszłością. Tryskając humorem i energią, potrafi cieszyć się drobiazgami tu i teraz. Dlatego sangwinicy mają „najkrótszą drogę” do odczuwania szczęścia. Na przeciwnym biegunie jest melancholik – człowiek myślący, analizujący, wymagający często zdecydowanie za dużo zarówno od siebie jak i od innych. Lubi się poświęcać, pogrąża się we współczuciu. To zwykle perfekcjonista, uparcie dążący do wyznaczonego celu. I to prawdopodobnie przesłania mu samą radość cieszenia się z jego osiągnięcia.

Nastawienie do życia?

Ludzi można podzielić na optymistów i pesymistów. Optymista to ktoś widzący przysłowiowe światełko w tunelu, dostrzegający w każdej sytuacji coś dobrego, rozwojowego, pozytywnego. To osoba widząca szklankę zawsze do połowy pełną. Zatem optymiście zdecydowanie łatwiej poczuć się szczęśliwym. Pesymista w najpiękniejszej sytuacji doszuka się jej ciemnych stron. A jeśli już naprawdę nie może ich wskazać – udowodni, że ten piękny stan to tylko chwila, więc z czego tu się cieszyć jeśli niebawem się skończy. Pesymista zwraca uwagę na pustą część wypełnionej do połowy szklanki, zatem o szczęściu trudno mu nawet marzyć.

Gen szczęścia?

Niedawno naukowcy z Uniwersytetów w Warnie i Hongkongu zidentyfikowali gen szczęścia nazwany FAAH. Odkrycie podważa dotychczasowe poglądy głoszące, że szczęśliwi ludzie żyją przeważnie w bogatych i bezpiecznych społeczeństwach. Tymczasem wg badań prof. M. Minkov i M. Harris Bond – obejmujących ludzi z kilkudziesięciu krajów na całym globie – najszczęśliwsi czują się mieszkańcy Meksyku (60%), Nigerii (59%) i Tanzanii (57%). Polska z wynikiem 22% lokuje się na dość niskiej pozycji listy. I właśnie największy odsetek mieszkańców Meksyku, Kolumbii, Peru, Nigerii i Tanzanii to posiadacze wspomnianego genu! Nam Europejczykom trudno to zrozumieć. Bo przecież najszczęśliwsi okazują się mieszkańcy biednych rejonów świata. A może to my dążący nieustannie do posiadania kolejnych dóbr, popadamy w Paradoks Easterlina – czyli im więcej mamy, tym więcej pragniemy?.....

 

Autor: Renata E. Romanowska, psycholog, psychoterapeuta

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej