Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Nerwica natręctw

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się wrócić do domu, żeby sprawdzić, czy wyłączyłeś żelazko albo gaz na kuchence. Ile razy zastanawiałeś się, czy zamknąłeś samochód i - nierzadko - z daleka jeszcze raz, dla pewności, naciskałeś  pilota.

Objawy obsesyjno-kompulsywne

To dość powszechne zjawisko - objawy obsesyjno-kompulsywne ma 90% społeczeństwa. Ale czy takie zachowania świadczą o tym, że cierpisz na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne?

Niekoniecznie. Co prawda w przytoczonych przykładach najpierw pojawia się natrętna myśl („czy żelazko na pewno zostawiłem wyłączone, czy wyjąłem wtyczkę z gniazdka”, „nie pamiętam, czy zamknęłam samochód”), a następnie pojawia się czynność rozładowująca napięcie (wracasz, sprawdzasz i możesz udać się do swoich codziennych obowiązków), jednak te epizody nie zdarzają się często i nie utrudniają Ci codziennego funkcjonowania.

Nerwica natręctw, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

Kiedy więc możemy mówić o nerwicy natręctw, czyli zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym (OCD)?

O OCD (ang. obsessive-compulsive disorder) możemy mówić wtedy, gdy objawy nasilą się w takim stopniu, że znacząco upośledzają funkcjonowanie i pochłaniają więcej niż godzinę dziennie. Takich konsekwencji nie rodzi np. nawet codzienne naciskanie klamki dla upewnienia się, że drzwi są zamknięte, albo kontrolowanie kurków kuchenki. Ale wielokrotne sprawdzanie przed wyjściem z domu, czy okna, krany, kurki od gazu, drzwi są zamknięte bardzo przeszkadzają w wypełnianiu codziennych obowiązków.
Nerwica natręctw dotyczy obsesyjnych, natrętnych myśli którym towarzyszą przymusowe zachowania. Osoba dotknięta tym zaburzeniem ma świadomość, że jej zachowania są nieracjonalne, ale mimo wszystko wykonuje je z powodu silnego lęku.

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych działa typowy dla zaburzeń lękowych mechanizm "błędnego koła". Osoba cierpiąca na OCD rozładowuje napięcie wynikające z przeżywanego lęku za pomocą kompulsji. Obniżenie poziomu lęku, które pojawia się w wyniku określonego działania jest jak nagroda. A jak wiemy jeśli jakieś zachowanie jest nagradzane, utrwala się. I tak w kółko.

Kiedy diagnozujemy OCD?

- Kiedy myśli czy zachowanie pojawiają się bez żadnego obiektywnego powodu (okoliczności).
- Gdy myśli lub zachowania występują kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, powtarzają się codziennie (natężenie).
- Kiedy koncentracja na obszarze powodującym natręctwa pochłania znaczną część czasu, który chory powinien czy chciałby przeznaczyć na inne aktywności lub obowiązki - na pracę, przyjemności, hobby (czas występowania).

Objawy OCD pojawiają się najczęściej między 7. a 13. rokiem życia lub 20. a 25. rokiem życia. U dzieci częściej stwierdza się je u chłopców, wśród dorosłych – u kobiet. Choroba przebiega ze zmiennym nasileniem, mogą wystąpić długie, nawet kilkuletnie okresy remisji.

Leczenie nerwicy natręctw

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych zależy od tego, w jakim wieku i na którym etapie zostały zdiagnozowane, jakie jest ich natężenie i jak bardzo dezorganizują życie pacjenta. Zazwyczaj leczy się je stosując jednocześnie psychoterapię i leczenie farmakologicznie.
Uznaje się, że najbardziej skuteczna jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która polega na odwrażliwianiu pacjenta krok po kroku na bodźce, które rodzą lęk. W czasie sesji (ale także poza nimi) pacjent uczy się, jak powstrzymywać się od wykonywania przymusowych czynności. Kiedy mu się to udaje zauważa, że lęk można obniżyć (a z czasem się go pozbyć) bez uleganiu kompulsjom.

Zastosowane w leczeniu środki farmakologiczne działają objawowo i pozwalają zapanować nad lękiem. Jednak tylko równoczesne stosowanie obu metod daje większe prawdopodobieństwo na wyleczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i uwolnienie się z czasem z błędnego kręgu męczących natręctw.

 

Autor: Małgorzata Latawiec-Jóźwiak - psychoterapeuta

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej