Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Postanowienia noworoczne- ilustracja do tekstu

Postanowienia noworoczne – czy rzeczywiście mają sens?

Dlaczego składamy noworoczne postanowienia, co z nimi później robimy  i - ważniejsze - co one robią z nami? Jak to jest z ich realizacją?

Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR

A wszystko to by podnieść poczucie własnej wartości…

Któż z nas z początkiem jakiegoś kalendarzowego czasookresu nie składa sobie rozmaitych postanowień? Początek roku ma tu dominujące znaczenie. Według statystyk (IBOR) robi je wówczas połowa populacji. Z czego 24% co rok i to regularnie, a pozostałe 26% nieregularnie – od czasu do czasu. Blisko 30% nie robi ich nigdy.
Obiecujemy sobie solennie bardzo wiele rozmaitych i ważnych zmian życiowych. Począwszy od utraty wagi i nałogu (15%) przez zmianę trybu życia, uprawianie sportu i rozpoczęcie nauki języka obcego aż po oszczędzanie, wyjazd na wymarzony urlop czy poprawę relacji z najbliższymi poprzez choćby poświęcenie im większej ilości czasu czy uwagi. Nierzadko także postanawiamy odnaleźć swoją drugą połówkę.
Jedni spisują owe postanowienia w nowym kalendarzu, inni na kolorowych kartach potem sekretnie przechowywanych w tylko im znanych schowkach. Jeszcze inni na lodówce czy lusterku w łazience – by zawsze były widoczne. To swoisty rodzaj umowy z samym sobą. Tyle, że tylko 18 % postanawiających realizuje swoje postanowienia!

Dlaczego nie realizujemy noworocznych postanowień?

Co jest tego powodem? Otóż jest ich przynajmniej kilka.

1. Podejmujemy je nie zawsze z własnej woli. Jeśli swoje postanowienia spisujesz pod wpływem krytyki innych lub chcesz komuś dorównać, nie biorąc przy tym pod uwagę różnicy w waszych możliwościach czy choćby sytuacji życiowej – szybko zrezygnujesz ze swej listy. Tylko Twoja własna motywacja doprowadzi Cię do celu!

2. Po prostu nam się nie chce. Wracasz zmęczona z pracy, a w domu czeka Cię drugi etat, więc kiedy tu znaleźć czas dla siebie? Tłumaczysz się początkowo sama przed sobą, że jedna lampka wina, tabliczka czekolady czy jeden papieros nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Nie chce Ci się zmieniać starych nałogów i męczyć z ćwiczeniami czy zdrowym gotowaniem!
3. Umawiamy się sami ze sobą. Więc nikt nas nie sprawdzi. Kiedy swoich planów i postanowień nie masz z kim dzielić, omawiać ani realizować zapewne szybko stracisz entuzjazm. Nawet największym samotnikom łatwiej realizować coś w towarzystwie. Dochodzi wtedy bowiem nie tylko motywowanie związane z jakimś rodzajem konkurencji, ale zwyczajna ludzka przyjemność obcowania z drugim człowiekiem!
4. Postanowienia wyznaczamy hurtowo. Im dłuższa i bardziej rozbudowana będzie Twoja lista – tym większe prawdopodobieństwo, że pozostanie nietknięta. Ogrom rzeczy do zrobienia Cię przerazi, w efekcie znów spojrzysz na siebie jak na nieudacznika. Dopóki nie zrozumiesz, że nie da się robić wszystkiego naraz, a do wielkich celów najłatwiej dojść małymi kroczkami – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, bo szybko utoniesz!
5. Zapominamy o przyjemności. Jeżeli na Twojej liście znajdują się same wyzwania kojarzone z wysiłkiem, ciężką pracą lub obowiązkiem – to tego nikt z nas przecież nie lubi. Każdy tęskni za odrobiną przyjemności, a zatem traktowanie postanowień w kategorii przymusu czy kary – skazują je na natychmiastowe odrzucenie!
W efekcie myślisz o sobie coraz gorzej, a potem nieubłaganie spada – i tak już kiepskie - poczucie Twojej wartości… Może zatem warto zacząć właśnie od tego i przyjrzeć się sobie pod okiem fachowca, np. na terapii?

AutorRenata E. Romanowska - psycholog, psychoterapueta, psychoterapeuta par.

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej