Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Psychoterapia rodziny w podejściu systemowym - ilustracja do tekstu

Psychoterapia rodziny w podejściu systemowym

„Problemy będziemy mieli zawsze. Nie problem jest problemem, lecz to, jak ludzie sobie z nim radzą. To właśnie niszczy ludzi, a nie problem. Kiedy więc uczymy się inaczej sobie radzić, inaczej traktujemy problemy – i ich oblicze się zmienia“ Virginia Satir

 

Co to jest rodzinna psychoterapia systemowa?

Psychoterapia systemowa rodziny to taka forma terapii, w której w spotkaniach, poza terapeutą, uczestniczą członkowie rodziny. Terapeuci systemowi uważają, że całość to coś więcej niż suma części. Rodzina traktowana jest jako system, a nie grupa odrębnych osób. Członkowie rodziny pozostają w ciągłej, dynamicznej interakcji. W ramach takiego systemu każda jednostka wpływa na wszystkich pozostałych członków rodziny. Zmiana, jaka dokona się w odniesieniu do jednej osoby spowoduje zmianę w całym systemie, wpłynie na pozostałych.

Terapia rodzinna wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych. Pozytywne zmiany i poprawa sytuacji jest możliwa, kiedy są zaangażowani w proces terapeutyczny. Naturalnie nie każdy w równym stopniu musi być przekonany do takiej formy terapii – ważne jest jednak, żeby aktywnie uczestniczył w kolejnych sesjach.

Kiedy warto skorzystać z systemowej terapii rodziny? 

Jeśli rodzina przeżywa kryzys, jakim może być śmierć czy choroba kogoś bliskiego, boryka się z trudnościami, z którymi sama nie może sobie poradzić, osoby doświadczają trudności we wzajemnych relacjach, atmosfera jest napięta, często zdarzają się kłótnie i nieporozumienia – wówczas warto skorzystać z pomocy terapeuty. Również wtedy, gdy rodziców martwi zachowanie dziecka (odmawia jedzenia lub nadmiernie się objada, ma napady złości),rodzice  mają poczucie, że tracą z nim dobry kontakt, dziecko zaczyna stwarzać trudności wychowawcze (wagaruje, ucieka z domu).

Jak długo trwa terapia?

Terapia systemowa jest znacznie krótsza niż terapia indywidualna, na przykład w podejściu psychodynamicznym. Czas trwania terapii i częstotliwość sesji zależą od zgłoszonych problemów i celów, jakie w terapii chce osiągnąć rodzina. Może trwać od kilku spotkań do roku, półtora. Sesje na początku odbywają się raz na 2-3 tygodnie, a potem w miarę postępowania procesu terapeutycznego rzadziej – raz na miesiąc, raz na 6 tygodni.

Kiedy wiemy, że terapia dobiegła końca? Co się zmieni? 

Zaczynamy myśleć o zakończeniu terapii, kiedy obserwujemy zmianę postrzegania problemu, z którym zgłosiła się rodzina. Co mam na myśli? Zastanawiamy się wspólnie, czy rodzina, pracując nad zmianą, zdobyła nowe doświadczenia, których problem nie dotyka lub nie wpływa na rodzinę tak destabilizująco. Na ile udało się oderwać od problemu, od skoncentrowania na nim. Czy poszczególne osoby uzyskały nowe spojrzenie na problem? Dostrzegają wpływ swojego zachowania na relacje z pozostałymi członkami rodziny?  Oceniamy, czy rodzina zbudowała wyobrażenie przyszłości bez problemu. Czy osoby widzą różne możliwości rozwoju przyszłości i dostrzegają, że mają na nią wpływ.

Jeśli odpowiemy na te pytania twierdząco, możemy zakończyć terapię. 

Autor: Małgorzata Latawiec-Jóźwiak - psycholog, psychoterapeuta rodziny

 

 

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej