Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Terapia poznawczo-behawioralna

Czym zajmuje się coraz bardziej popularna terapia poznawczo – behawioralna (CBT - Cognitive Behavioral Therapy). Dlaczego jest tak skuteczna i lubiana przez klientów?

Do podjęcia terapii w tym nurcie przekonują wyniki licznych badania klinicznych potwierdzające skuteczność leczenia tą metodą różnych problemów psychicznych.

Terapia CBT  jest ukierunkowana na zmianę myślenia (sfery poznawczej) oraz zachowania (sfery behawioralnej). Zgodnie z tym podejściem myśli, emocje, zachowania i reakcje fizjologiczne są elementami jednego systemu. Zatem zmiana któregokolwiek z tych elementów może wpłynąć również na zmianę pozostałych. Okazuje się, że sposób postrzegania rzeczywistości zależy od tego, jakie człowiek nadaje znaczenie temu, co dzieje się dookoła niego (bodźcom pochodzącym z otoczenia).

To, jakie znaczenie nadajemy bodźcom, jest uwarunkowane wieloma czynnikami takimi jak np. geny, temperament, środowisko w którym dorastaliśmy, życiowe doświadczenia itp. Można więc powiedzieć, że każdy z nas postrzega tą samą sytuację inaczej.

Na przykład przeanalizujmy taką sytuację:
A) Marek uważa, że jego życie składa się z niepowodzeń i wątpi w swoje kompetencje - gdy szef zwróci mu uwagę, że coś powinien zrobić inaczej - Marek może sobie pomyśleć "Znowu zawaliłem, jestem beznadziejny" - ta myśl może wywołać smutek i wycofanie - Marek nie będzie zgłaszał się do różnych zadań w pracy, bo uzna, że i tak sobie nie poradzi. 

B) Podobna sytuacja dotycząca zwrócenia uwagi przez szefa spotkała też Tomasza, który ma przekonanie, że jest dobrym pracownikiem. W tej sytuacji Tomasz mógł sobie pomyśleć - "Ok. Mogłem się pomylić" lub "Szef znowu się czepia". Konsekwencją tych myśli mogłoby być np. przejście do poprawienia pracy lub złość i stwierdzenie: "Nie będę poprawiał tego, co jest dobrze".

Jak widać interpretacji tej samej sytuacji jest wiele, to tylko przykładowe. Właśnie od tej interpretacji zależy co się z nami dalej dzieje (co czujemy i jak się zachowujemy). W związku z tym, że proces nadawania znaczenia przebiega automatycznie i bardzo szybko, w codziennym życiu nie dostrzegamy tego, że niektóre myśli (które są powiązane z naszymi wspomnieniami i przekonaniami) mogą zniekształcać rzeczywistość a co za tym idzie, powodować różne trudności emocjonalne i oddziaływać na nasze zachowanie.

Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna?

Na początku terapeuta wraz z klientem ustalają cel terapii oraz umawiają sie na określoną liczbę spotkań (zazwyczaj od kilku do dwudziestukilku spotkań). Czasami, gdy problem jest złożony, proces terapeutyczny może trwać dłużej. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.
Terapia behawioralno-poznawcza skupia się na "tu i teraz", czyli na bieżących trudnościach. Zdarza się jednak odwoływanie się do doświadczeń z przeszłości, by lepiej zrozumieć to, co dzieje się obecnie.

Podczas terapii, psychoterapeuta wraz klientem analizują powiązania między myślami, emocjami a zachowaniem w stacjach trudnych, by dowiedzieć się jaki jest schemat postępowania klienta (jakie myśli powodują silne reakcje emocjonalne i wpływają negatywnie na jego życie). Klient uczy się modyfikować swoje myśli, założenia i przekonania o sobie, świecie i innych, by zwiększyć swój komfort życia.

Dla kogo jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna jest wskazana w poniższyzch przypadkach:

- zaburzenia lękowe (fobie, zespół lęku napadowego, lęk uogólniony, zaburzenia obsesyjno- kompulsywne), 
- dolegliwości psychosomatyczne, 
- trudności adaptacyjne, 
- zespół stresu pourazowego, 
- zaburzenia afektywne (depresja, obniżony nastrój, choroba afektywna dwubiegunowa), 
- schizofrenia, 
- zaburzenia odżywiania, 
- uzależnienia, 
-zaburzenia osobowości.

Jeśli nie jesteś pewny/pewna, czy terapia poznawczo-behawioralna jest odpowiednia do rodzaju trudności jakich doświadczasz, możesz zgłosić się na konsultacje - zapraszamy do Centrum Psychologiczno-Medycznego MABOR. Tam dowiesz się więcej o tym, na czym polega terapia CBT i jak miałby wyglądać współpraca z terapeutą.

Autor: Agnieszka Wojnar-Jadczyszyn - psycholog, psychoterapeuta osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

 

W ramach Szkoły Psychoterapii MABOR zajęcia z terapii poznawczo-behwioralnej prowadzi Katarzyna Petrikowska-Fąk.

Szkoła Psychoterapii MABOR    -    Organizacja i proces rekrutacji   -    Program Szkoły Psychoterapii MABOR

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej