Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

wakacje - razem czy osobno - ilustracja do tekstu

Wakacje – razem czy osobno?

Sezon letni - w Polsce od dawna to dwa miesiące – lipiec i sierpień, to czas masowych wyjazdów, w tym również rodzinnych. O ile u osób mających dzieci w wieku szkolnym jest to zrozumiałe, bo uwarunkowane czasem wolnym od szkoły, o tyle u innych grup wiekowych – teraz gdy granice nas nie ograniczają- wydaje się w głównej mierze przyzwyczajeniem.

Razem

Kiedy sami jesteśmy w wieku szkolno-studenckim i porzucamy rodzinne wyjazdy na rzecz grupy rówieśników, a potem kogoś ukochanego – okres wyjazdu staje się momentem, w którym wreszcie możemy pobyć z ukochaną/-nym, nacieszyć się wzajemną obecnością, razem się budzić i zasypiać, wspólnie przeżywać podróże, przygody, zachwycać się nowymi krajobrazami, smakami, doznaniami, dzielić się ze sobą na bieżąco wszystkim co piękne, zachwycające, wspaniałe. To czas, w którym nawet największa nawałnica i katastrofa przeżywana razem jawi się niczym wspaniała przygoda – bo właśnie przeżywana razem.
Dzielenie zarówno radości jak i lęku czy przerażenia z człowiekiem bliskim, nie tylko osłabia siłę i wagę negatywnych przeżyć i emocji, ale też – co ważne – wzmacnia nasze więzi. I o tym często zapominamy – że to właśnie wspólne pokonywanie trudności, przeszkód, przykrości, przełamywanie barier i ograniczeń (zarówno własnych jak i zewnętrznych) buduje między nami poczucie wspólnoty i silną więź. Ten budowany na trudnych doświadczeniach rodzaj więzi jest szczególnie ważny i mocny, bowiem opiera się na obopólnym zaufaniu, które z kolei buduje poczucie bezpieczeństwa, bezcenne nie tylko w tej konkretnej chwili i sytuacji, ale przenoszone na inne obszary życia. Dlatego tak ważne jest byśmy w dorosłym życiu z partnerką/-rem nie rezygnowali ze wspólnych wyjazdów.

Osobno

Zwykle ze wspólnych wyjazdów rezygnujemy dla zapewnienia dzieciom dłuższych wakacji. Mając ograniczony czas urlopu – dzielimy się między sobą czasem dziecięcych wakacji. Nawet jeśli to konieczne ze względów organizacyjnych, zróbmy wszystko by chociaż część czasu spędzić całą rodziną. Jest to niezwykle ważne zarówno dla związku rodziców jak i związków pomiędzy członkami całego systemu – czyli rodziny – rodziców z dziećmi, dzieci pomiędzy sobą.

Dzieląc się sobą

Warto zwracać szczególną uwagę by jak najwięcej czasu spędzać naprawdę wspólnie, dbajmy o to by zarówno jadać razem, chodzić na spacery czy wycieczki i na bieżąco omawiać to, co widzimy. Wyłączmy się z aktywności w mediach społecznościowych i ten sam czas przeznaczmy dla siebie. Opowiadajmy sobie co widzimy, co nam się podoba a co nie – i dlaczego. Jakie to budzi w nas uczucia, emocje, wspomnienia, ale też wyobrażenia i marzenia. Słuchajmy się wzajemnie i szanujmy to, co ktoś mówi, nawet jeśli wyda się nam to głupie czy śmieszne. Powstrzymajmy się od oceniania. Jeśli tak bardzo masz ochotę ocenić – pomyśl jak ty czułabyś/czułbyś się gdyby to tobie „dołożył” tak ktoś bliski. Pamiętajmy, że szczególnie u dzieci – wrażliwość emocjonalna oraz poczucie własnej wartości wciąż są bardzo kruche i łatwe do zranienia. Nieprzemyślanym wyśmianiem czy niepoważnym potraktowaniem odczuć, przeżyć, przemyśleń czy lęków dziecka możemy stracić jego zaufanie na zawsze. A jego poczucie własnej wartości też poniesie nieodwracalne straty. Bądźmy więc razem, słuchajmy, dzielmy się sobą – to naprawdę nie takie trudne!

Autor: Renata E. Romanowska - psycholog, psychoterapeuta par i rodzin

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej