Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Wakacyjne-znajomości - co dalej - ilustracja do tekstu

Wakacyjne znajomości – i co dalej?

Wyjeżdżając na wakacje jako single, zwykle marzymy o tym, że wrócimy szczęśliwsi – bo zakochani. Według badań aż 2/3 wyjeżdżających podziela ten pogląd. Rzeczywistość często weryfikuje nasze marzenia.

Wakacyjny luz i atmosfera zwykle sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Jesteśmy zrelaksowani, daleko od domu, codzienności, pracy, szkoły, czasem niestety też rozsądku. Pozwalamy sobie na chwile słabości, nie tylko w jedzeniu, piciu czy zachowaniu, ale i emocjach.

Miłość czy zauroczenie

68% badanych mężczyzn i 58% kobiet deklaruje, że przeżyło wakacyjną miłość. Dotyczy to osób zarówno wolnych jak i będących w związkach. Poddając się chwili, często przestajemy myśleć i działać racjonalnie. Rzadko pamiętamy, że na urlopie możemy kogoś zapoznać, ale nie poznać – bo to proces długotrwały. I nie pomogą dziś żadne społecznościowe portale czy media, na których od razu sprawdzamy „delikwenta”. Paradoksalnie bowiem – dziś, kiedy poprzez Internet jesteśmy właściwie przejrzyści jak „otwarta książka”, więcej jest „matrymonialnych oszustów” niż np. pół wieku temu. Jest bowiem spora grupa ludzi, którzy wyjeżdżają właśnie w celu poznania kogoś i dobrej zabawy, ale absolutnie zakończonej w dniu wyjazdu.

Gdzie ten romantyzm

Kiedyś wakacyjną miłość kontynuowało się listownie, tygodniami wypatrując tęsknie listonosza. Dziś pisze się krótkiego sms-a, a niechciane wiadomości po prostu odrzuca lub zmienia numer telefonu. Na fejsie też można kogoś zablokować, o ile oczywiście podaliśmy swoje prawdziwe dane. Jeśli obie strony podchodzą do wakacyjnej przygody podobnie lekko – zostają zwykle miłe wspomnienia. Jednak życie i emocje trudno sobie całkowicie zaplanować i około 20% badanych przyznaje się do wakacyjnej zdrady, mając w domu „swoją połówkę”.

Co po wakacjach

Warto mieć świadomość, że takie przygody zawsze mają jednak swoje konsekwencje w związku i to nie tylko takie, że partner/ka się o tym dowie. Każdy romans zostawia bowiem swój ślad w naszej pamięci i psychice. Czasem na bardzo długo. Można przez wakacyjny romans stracić wieloletni związek, budowany długo i pracowicie.
Są też wakacyjne miłości kończące się przysłowiowym „happy endem” i zakochani lądują na ślubnym kobiercu. Statystycznie to jednak zaledwie nikły procent, zatem łatwiej nam będzie nie oczekiwać po gorących wakacyjnych romansach niczego ponad to właśnie. Może więc lepiej po prostu nie oczekiwać zbyt wiele, a zwyczajnie cieszyć się chwilą – zachowując przy tym przynajmniej szczyptę zdrowego rozsądku. W końcu za rok znów będą wakacje!

Autor: Renata E. Romanowska - psycholog, psychoterapeuta par.

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej