Piątek, 30 października 2020 r.
Leczenie zaburzeń odżywiania - ilustracja tekstu

Leczenie zaburzeń odżywiania

W Centrum Psychologiczno-Medycznym MABOR zajmujemy się anoreksją, bulimią, innymi zaburzeniami odżywiania jak jedzenie napadowe oraz otyłość.

Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia, zespół napadowego objadania się

Zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny- inaczej anoreskja, bulimia i zespół napadowego objadania się) są grupą zaburzeń emocjonalnych, które doprowadzają do poważnych zmian fizycznych i dezorganizują funkcjonowanie psychospołeczne.

Niejedzenie, wymiotowanie lub różnego rodzaju inne objawy związane z pożywieniem i jedzeniem są formą walki z licznymi problemami natury psychologicznej. Obie grupy chorych pochłonięte są nieustanną troską o wagę, wygląd, figurę, prowadzącą do obsesyjnego myślenia o kwestiach związanych z odżywianiem.

Główna różnica pomiędzy anoreksją a bulimią przebiega na linii dzielącej nadmierne objadanie się od głodzenia się, co w efekcie sprowadza się do różnicy w wadze ciała u poszczególnych grup klinicznych.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania mogą zmieniać obraz kliniczny i przechodzić jedne w drugie, tzn. anoreksja (czyli jadłowstręt psychiczny) może przerodzić się w bulimię i odwrotnie. Wspólne dla obu zaburzeń jest rozumienie ich powstawania. Współczesne rozumienie zaburzeń odżywiania uwzględnia złożoność i wielopłaszczyznowość zjawiska.

Czynniki wpływające na rozwój zaburzeń odżywiania

Na rozwój zaburzeń odżywania mają wpływ czynniki osobowościowe, biologiczne, rodzinne i kulturowe. Dopiero łączne ich rozpatrywanie może wyjaśniać skomplikowany mechanizm ich powstawania, jak i utrzymywania się.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna dla osób z zaburzeniami odzywiania  jest niezbędna do przepracowania trudności, które składają się na zaburzenia odżywiania. 

Terapia rodzinna

Fakt pojawienia się zaburzeń jedzenia ma wpływ na samopoczucie i zachowania wszystkich członków rodziny. Każda z osób doświadcza choroby na swój sposób. To sprawia, że często trudno jest ze soba rozmawiać, przebywać, wymieniać spokojnie myśli. Terapia rodzinna pozwala na dokonanie zmian u każdego z członków rodziny tak, aby rodzina znalazła nowy, konstruktywny sposób komunikowania się. Jest wspólną rozmową z terapeutami na temat trudności z jakimi rodzina konfrontuje się w obliczu choroby. Po ustaleniu celów pracy terapeuci towarzyszą rodzinie w całej drodze do znalezienia korzystnych dla niej rozwiązań. Pomagają również w otwartej wymianie zdań tak, aby rodzina korzystając ze swoich zasobów wypracowała nowe, służące jej metody porozumiewania się między sobą.

Konsultacje rodzinne

Wsparcie rodziców i bliskich jest bardzo ważnym elementem w leczeniu osób z zaburzeniami odżywiania. Sytuacja choroby jest trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. W terapii indywidualnej tych osób ważne jest, by osoby bliskie, które na co dzień im towarzyszą, miały miejsce, w którym mogłyby znaleźć wsparcie emocjonalne oraz doraźną pomoc w postaci spotkań psychoedukacyjnych. Takie spotkania mogą pomóc zrozumieć trudności osoby chorej oraz pokazać jak umiejętnie ją wspierać w procesie zdrowienia.

Konsultacje medyczne

W przypadku zaburzeń odżywiania, stały kontakt z lekarzem jest niezbędnym elementem leczenia. Częstotliwość kontaktu ustala lekarz i jest uzależniony od aktualnego stanu pacjenta. Zgłaszając się na pierwsze spotkanie z lekarzem warto wykonać wcześniej badania: morfologia krwi, poziom glikemii, elektrolity, lipidogram, badanie ogólne moczu, EKG. Warto także przynieść ewentualną dokumentację medyczną dotyczacą wcześniejszego leczenia.

 

 

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl 



 

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej