Piątek, 30 października 2020 r.

PORADNICTWO W ZAKRESIE ROZWOJU DZIECI

Bożena Kierył poleca...
Każdemu z nas zdarzają się takie chwile, kiedy trudno nam porozumieć się z własnym dzieckiem.

 Od wielu lat zajmuję się dziećmi, których rozwój i zachowanie budzi niepokój rodziców lub wręcz sprawia im wiele problemów. 

Jestem terapeutką rozwoju dziecka z przygotowaniem pedagogicznym.

Czy ktoś z Was spotkał tzw. „niegrzeczne” dziecko?
Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie ma na świecie niegrzecznych dzieci, są tylko dzieci z problemami. Złe zachowanie dziecka jest zawsze informacją, że ono ma jakiś problem. Bo wszystko, co dzieje się z dzieckiem, dzieje się dla czegoś lub po coś.

Już noworodek niespokojny czy płaczący informuje w ten sposób, że czegoś potrzebuje. Nie tylko jedzenia, czy zmiany pieluszki. Może chciałby być przytulony lub choćby usłyszeć czy zobaczyć mamę lub tatę, bo czuje się samotny w łóżeczku wypełnionym nowoczesnymi zabawkami?
Jeśli rodzice rozumieją te sygnały i odpowiadają na nie, dziecko ma zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zacznie podejmować coraz trudniejsze wyzwania. Jeśli będą one stosowne do jego możliwości, to na każdym etapie rozwoju i życia będzie odnosiło sukcesy.
Jednak niektóre dzieci od urodzenia mają nieco mniejsze możliwości i dlatego większe wymagania w opiece. Czasami wysyłają sygnały, które trudno rodzicom zrozumieć. Często płaczą z niezrozumiałego powodu, nie potrafią ssać piersi, protestują przytulane lub wożone w wózku. One wołają o pomoc! Bo przecież zdrowe, syte, wypielęgnowane i szczęśliwe niemowlę nie ma powodu płakać.

Jeśli 3-latek zostając w przedszkolu rozpacza tak bardzo, że trzeba z przedszkola zrezygnować, to może jeszcze nie jest gotowy na takie wyzwanie. Może jeszcze słabo porozumiewa się (opóźniony rozwój mowy), może nie potrafi przewidzieć, jak poradzić sobie bez rodziców, może jest za mało samodzielny?

Jeszcze większe wymagania stawia przed dziećmi szkoła. Wtedy zwykle pojawia się najwięcej problemów i stresów, tak dla dziecka jak i dla rodziców. Dziś już wiadomo, że takie wczesne trudności mogą wynikać z niedojrzałości, z jaką dziecko przyszło na świat, a niekoniecznie z błędów wychowawczych rodziców. Zwykle są to dzieci inteligentne i wrażliwe, które nie radzą sobie z wymaganiami otoczenia. Są tak sfrustrowane niepowodzeniami, których już wiele doświadczyły, że stają się lękowe i wycofane (lepiej nie próbować, żeby się nie narażać) lub agresywne, próbując walczyć o przetrwanie.
Wczesne zrozumienie, pomoc i wsparcie pozwoli im osiągnąć dojrzałość stosowną do wieku, nabrać pewności siebie, nawiązać relacje z rówieśnikami. Wtedy będą miały szanse na satysfakcjonujące życie osobiste, zawodowe i społeczne w przyszłości.

Zapraszam na konsultację wszystkich rodziców /ale także dziadków/, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dziecko i udzielić mu skutecznej pomocy.
Program terapeutyczny jest opracowywany indywidualnie dla każdego dziecka z możliwością stosowania go w domu. 
Wizyty konsultacyjne odbywają się raz w miesiącu w celu obserwacji postępów i wskazania dalszych zaleceń.
Do zobaczenia - Bożena Kierył

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej